Artyści » Vicente Rodriguez

Vicente Rodriguez urodził się 27 kwietnia 1988r w Walencji. Wychował się w małym miasteczku Alfafar w „typowej” romskiej rodzinie. Już od dzieciństwa interesowały go różne rodzaje niekonwencjonalnej sztuki. Bardzo wcześnie zafascynowała go twórczość autorów komiksowych jak Jack Kirby, John Buscema i Barry Windsor-Smith, a także prace Stanleya Kubricka i Harry'ego Hausena nad makijażem i efektami specjalnymi w filmach. Badał historię i ścieżki rozwoju różnych mitologii na przestrzeni wieków i wierzy w specyficzny sposób artystycznego wyrażania siebie, nieoparty na typowych artystycznych koncepcjach i buduje swój dorobek w oparciu o „filozofię pustki”.

Vicente gra na gitarze i pianinie, wielki muzyczny wpływ wywarli na nim Frank Black-Francis, Layne Staley, Frank Zappa, Bob Dylan, Kurt Cobain i Antonio Vega. Muzyka jest dla niego bardzo ważna w jego pracy jako artysta plastyczny. Zazwyczaj swoje projekty tworzy z gliny i plasteliny własną techniką i stara się być poza artystycznym głównym nurtem. Modelować zaczął w wieku czterech lat – zachęcony przez swoją rodzinę do tworzenia własnych zabawek. Studiował historię kina i stworzył własny krótkometrażowy film pod tytułem El pasillo (Korytarz), w którym przedstawia swoje depresyjne i niepokojące spojrzenie na kreatywność.

Aktualnie współpracuje niezależnie z kilkoma Romskimi stowarzyszeniami – ostatnio napisał artykuł dla Instytutu Kultury Romskiej w Hiszpanii na temat relacji pomiędzy Romami i Sinti, a amerykańskimi komiksami. Vicente jest też członkiem Ternikalo XXI oraz ternYpe – sieci międzynarodowych organizacji młodzieżowych romskich i uczestniczy w warsztatach, seminariach i treningach zarówno na poziomie lokalnym jak i międzynarodowym. Poprzez swoje twory – antropomorficzne modele, w których ludzka podświadomość łączy się z kulturowymi archetypami – stara się pokazać skutki bycia innym w społeczeństwie. Jego następny projekt traktować będzie o chłopcu, który urodził się z siedmioma palcami.