Artyści » Sead Kazanxhiu

Sead Kazanxhiu urodził się 14 lipca 1987 roku w Fier, dorastał w wiosce Baltez w Albanii. Pochodzi ze skromnej romskiej rodziny, a jego ojciec Latif Kazanxhiu był pierwszym nauczycielem języka romskiego w Albanii i dobrze zdawał sobie sprawę z potrzeby edukacji swoich dzieci. Sead zaczął malować w szkole podstawowej i nigdy nie myślał, że zostanie profesjonalnym artystą. To jeden z nauczycieli Seada widząc jego rysunek dotyczący romskiego holokaustu zachęcił go do kontynuacji nauki w kierunku artystycznym.

Jego zaangażowanie i pasja zaowocowały suckesem, jakim było dostanie się na Akademię Sztuk Pięknych w Tiranie. Artyści tacy jak Egon Schiele, Gustav Klimt oraz Claude Monet mieli ogromny wpływ na rozwój jego stylu. Jego romskie pochodzenie oraz fascynacja naturą oddziałują na charakter jego dzieł. Przygotowując się do swojej pracy dyplomowej Sead przez 3 miesiące poszukiwał ponadczasowych stałych motywów tradycyjnych strojów romskich. Przygotował on występ 10 modelek ubranych w stworzone przez niego unikatowe papierowe stroje i ogromnych rozmiarów biżuterię, dekorowane motywami romskimi - dało to niesamowity efekt.

Poza swoją profesją artystyczną Sead jest również aktywnym działaczem romskim w stowarzyszeniu Roma Active Albania – które jest członkiem międzynarodowej sieci ternYpe. Brał udział w kilku kampaniach społecznych, treningach i warsztatach angażujących młodych Romów z Albanii i zagranicy. Ostatnio Sead zmobilizował innych młodych Romów w dużych miastach Albanii do działania na rzecz większego zaangażowania Romów w sztukę i wydarzenia kulturalne. Sead jest również członkiem Instytutu Romskiej Kultury w Albanii, gdzie pracuje jako artystyczny i kulturowy doradca.