Artyści » Matilda Odobashi

Matilda Odobashi urodziła się w 1988 roku wTiranie. Studiowała sztuki wizualne na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Studia ukończyław 2010 roku.Aby wyrazić swoje uczucia, korzysta z różnych materiałów i technik, takich jak malarstwo, rysunek, instalacje oraz instalacje dostosowane do konkretnej przestrzeni. Interesują ją zwłaszcza związki międzyludzkie, dostosowywanie się, komunikacja, przestrzeń i współistnienie. Dla niej„ komunikacja z ludźmi jest monologiem z samym sobą”, co sprawia, że jej postacie są samotne, nawet jeśli są w grupach.

Jednym z głównych tematów prac Matildy jest koegzystencja różnych ludzi w jednym miejscu (w środowisku miejskim lub naturalnym), efekty ich dostosowania się (jeśli mogą się dostosować).Jej bohaterowie, wpasowani w przestrzeń, w jakiej się znaleźli, źle czują się zarówno psychicznie, jak i fizycznie.Próbując z konieczności zaadaptować się do miejsc i okoliczności, ulegają nieświadomym deformacjom.

Od 2011 roku Matilda pracuje jako adiunkt na Akademii Sztuk Pięknych w Tiranie. Jest zaangażowana wróżne projekty artystyczne w ramach centrum sztuki współczesnej Tirana Art Lab, gdzie koordynuje programy rezydentów,ale także organizuje swoje indywidualne projekty.

Jej prace były pokazywane na wielu wystawach w Albanii i za granicą.