Artyści » Maja Marija Ljubotina Antonescu

Maja Marija Ljubotina Antonescu urodziła się w 1972 roku w Lublanie. Ukończyła Uniwersytet Sztuki Stosowanej i Wzornictwa w Belgradzie (1996) na Wydziale Projektowania Kostiumów i Malarstwa.

Obecnie kończy studia magisterskie na Wydziale Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie w Lublanie i pisze pracę dyplomową na temat „Kultura romskiej odzieży i kultura tańca romskiego w Serbii wśród grup: Arlije, Gurbeti i Kalderashi”. Od 1998 roku mieszka i pracuje w Lublanie. W latach 1997–2003 miała status niezależnego artysty i pracownika kulturalnego w Serbii, w latach 2003–2009 – taki sam status w Słowenii. W 2009 roku otworzyła własną firmę – Umetniško ustvarjanje Maja Ljubotina SP (Sztuka Tworzona Maja Ljubotina Sp. z o.o.).

Maja pracuje jako projektant kostiumów dla różnych teatrów i programów telewizyjnych w Słowenii. Projektując kostiumy, w zależności od tematu programu lub sztuki, często odwołuje się do wiedzy nabytej na studiach socjologicznych, aby lepiej zrozumieć postać i kontekst historyczny danego spektaklu. Jej projekty są inspirowane etnologią, folklorem regionów oraz połączone z modnym stylem zarówno współczesnych projektantów zachodnich, takich jak John Galliano, jak i projektantów japońskich, oraz mieszanką tych stylów. Inspiracją dla malarstwa Mai, a zarazem odbiciem jej zainteresowań, są stany świadomości, praca mózgu, hipnoza i trenowanie własnych snów, jak również etnologia i obserwacje ludzi oraz ich relacje z artystką.