Artyści » Frank Roosendaal

Frank Roosendaal urodził się w 1958 roku w Alkmaar w Holandii.
Przez ponad dwadzieścia pięć lat fotografowania pozostał wierny czarno-białym zdjęciom. Kilkakrotnie prezentował swoje prace w wielu miastach Europy.Od dwudziestu lat Frank jest regularnym gościem w Polsce.
W swoich reportażach traktuje ludzi z szacunkiem i godnością. Dokumentuje życie mniejszości narodowych i etnicznych, ludzi różnych wyznań. Chętnie utrwala bohaterów reportaży w ich życiu społecznym i miejscach pracy. Z upodobaniem fotografuje ludzi, którzy chcą przejść obok niego niezauważeni.
Frank fotografuje ludzi w ich otoczeniu, działa zgodnie z mottem Roberta Capy: „Jeśli twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, to znaczy, że nie byłeś wystarczająco blisko”.
Od wielu lat Frank robi zdjęcia w Polsce, także w społeczności Szaflar i Krośnicy. Zrobił tam reportaż o lokalnym życiu zwykłych ludzi wykonujących proste czynności, jak gotowanie, sprzątanie itp. Podczas „Jaw Dikh! 2014” zrobił po raz pierwszy portrety mieszkańców Szaflar z neutralnym tłem, dzięki czemu portretowani są jakby wyrwani ze swojego naturalnego otoczenia. Ważne dla niego w jego fotografii jest pokazanie innym ludziom, bez oceniania, jak żyją Romowie w tych regionach Polski.